Koľko ma bude stáť vlastný kôň? II.

Nevyhnutné mimoriadne (nepravidelné) náklady

Tvoria ich náklady na ošetrenie koňa pri zranení alebo chorobe, náklady na výstroj a pomôcky pre jazdca a koňa. Tieto náklady sa veľmi ťažko plánujú, pretože zranenie a choroba sa jednoducho predpovedať nedajú.

V každej stajni by mala byť okrem lekárničky pre ľudí aj lekárnička pre kone.

Pomôže vám okamžite ošetriť ľahšie poranenia alebo poskytnúť rýchlu pomoc na začiatku zdravotných problémov. Pokiaľ si nie ste 100% istý, aké ťažkosti vášho koňa postihli, kontaktuje okamžite veterinára a minimálne sa s ním poraďte po telefóne, kým bude môcť prísť osobne.

Choroba, veterinárne ošetrenie

Keďže v týchto prípadoch nie je čas vyčkávať, pokiaľ bude mať veterinár cestu okolo, dosť pravdepodobne príde len kvôli vášmu koňovi, a teda budete musieť znášať plné náklady na cestu. K tomu sa pridajú náklady na ošetrenie, lieky, prípadne aj ďalšia návšteva veterinára. Tu sa bavíme už o sumách 100€ a viac. Pri vážnejších prípadoch si pripravte aj niekoľko stoviek €.

Samozrejme, môže sa stať, že za celý život žiadne zdravotné problémy váš kôň mať nebude. Ale určite sa nechcete dostať do situácie, že nebude schopní zabezpečiť vášmu koňovi potrebnú veterinárnu starostlivosť.

Je dobré mať odloženú na tieto prípady nejakú finančnú rezervu.

Výstroj a pomôcky

Ľahšie to je s výstrojom a pomôckami. V tomto prípade sa náklady odvíjajú od vašich nárokov a účelu, na ktorý koňa využívate. Úplný základ je čistenie, ohlávka, vodítko. Ak nie ste veľmi náročný, všetko zoženiete za pár eur.

Ďalej budete potrebovať pomôcky na prácu zo zeme (lonž, lonžovací bič, lonžovací obnosok,… ) a na jazdenie (sedlo, podsedlovka, podbrušník, uzdečka, zubadlo, gamaše, bičík, …).

Netreba zabúdať ani na deky– hlavne odpocovacia deka by vám rozhodne chýbať nemala, nepremokavá deka do dažďa (ak sa kôň nemá kam ukryť pred dažďom dlhší čas), rôzne výbehové a stajňové deky (nie sú nevyhnutné, záleží na režime a podmienkach koňa a jeho využívaní). Mnohé veci sa dajú zohnať v dobrom stave aj cez inzerát.

Veľký pozor si dajte pri kupovaní sedla a v tomto prípade dávajte prednosť kvalitnému, dobre padnúcemu sedlu pred cenou.

Dôležitá je aj vhodná výstroj pre jazdca. Nemusíte byť od hlavy po päty oblečený v jazdeckom a podľa najnovšej módy, ale bezpečnosť nech je na 1. mieste. Preto investujte do kvalitnej prilby, príp. aj ochrannej vesty a obuvi, neskôr jazdeckých nohavíc, rukavíc, a vylaďte sa ponožkami, tričkami, košeľami, mikinami, vestami, vetrovkami, čiapkami, šálmi, šiltovkami, …

Ak plánujete pretekať, každá disciplína má predpísaný odev, ale aj výstroj pre koňa. Naštudujte si to predtým, než sa vrhnete na nákupy.

Odporúčam pred kúpou akejkoľvek pomôcky myslieť najprv na to, aký je jej skutočný účel, ako ju správne používať, a či ju vy za týmto účel potrebujete, ste schopný náležite používať a samozrejme, či je vhodná pre vášho koňa.

Radšej investovať do správnej kvalitnej výstroje (potrebnej a vhodnej), ako mať podsedlovky vo všetkých farbách. 

Pomáham jazdcom začínajúcim aj pokročilým, s vlastným koňom aj bez neho, na ich ceste jazdeckým a konským svetom. S koňmi pracujem už 14 rokov, ale pri koňoch som snáď odjakživa. Spolu so sestrou máme vlastnú stajňu, jazdeckú školu aj e-shop s jazdeckými potrebami. Ako jedny z mála na Slovensku sme sa začali venovať výuke detí už od 4 rokov. Mojím cieľom vždy bolo naučiť jazdcov vnímať koňa, ale aj rozvíjať sa osobnostne. Jazdenie totiž nie je len o správnych pomôckach, ale najmä o práci na sebe, uvedomovaní si svojho tela, mysle a pocitov.  Viac sa o mne môžete dozvedieť tu. >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.