Koľko ma bude stáť vlastný kôň? I.

Kúpiť koňa vyžaduje zabezpečiť nejaký (častokrát) značný finančný obnos. Šok prichádza pri zistení, že kúpou to len začína, a že je tým najnižším výdavkom.

Väčšinou sa ako prvé rieši ustajnenie. Ďalšie potreby a záležitosti súvisiace so starostlivosťou o koňa a jeho využívaním sú tak trošku v úzadí. Vieme, že budú aj ďalšie náklady, ale mávneme rukou- to sa bude riešiť neskôr, za behu, podľa situácie. Po pár mesiacoch si však uvedomíme, že ten kôň ide fakt do peňazí!

Po pár mesiacoch prichádza uvedomenie, že ten kôň ide fakt do peňazí!

Nehovoriac o tom, že ak tomu (koňom a všetkému okolo) človek naozaj prepadne, zistí, že potrebuje, aj to, čo vlastne nepotrebuje:D A nebude vedieť odolať nielen nákupom, ale aj fyzioterapii, akupunktúre, a pod. a niekedy to prerastie až prehnanému kupovaniu takmer všetkého, čo je na trhu bez ohľadu na to, či to kôň skutočne potrebuje (ale o tom bude zase iný článok:))

Teraz sa poďme pozrieť na ten základ, s čím treba počítať skôr, ako sa rozhodnete podpísať kúpnu zmluvu. Ako sa hovorí, šťastie praje pripraveným.

Náklady som rozdelila na nevyhnutné a dobrovoľné. Nevyhnutné ďalej delím na pravidelné a mimoriadne. V tomto článku sa budem venovať pravidelným nevyhnutným nákladom. Predstavujú základ, ktorý keď zabezpečíte, Váš kôň si bude spokojne nažívať. Teda pokým ho nepostihne nejaká choroba alebo sa nezraní.

Ustajnenie

Cena ustajnenia sa odvíja od jeho typu, lokality, kvality poskytovaných služieb, možností, ktoré daná stajňa ponúka. Cenové rozpätie je naozaj široké zhruba od 100€ až po 500€. Detailne sa ustajneniam budem venovať v samostatných článkoch.

 

Očkovanie, odčervenie

Dospelé kone by sa mali pravidelne očkovať proti tetanu a chrípke. Pravidelnosť závisí od typu vakcíny, spravidla sa očkuje 1x ročne.
Cena očkovacej látky tetanus+chrípka (býva jedna spoločná vakcína) je cca 12- 20€. Pri žriebätách, chovných kobylách, žrebcoch sú aj ďalšie očkovania.

Pokiaľ sa kôň premiestňuje, čiže aj pokiaľ sa zúčastňuje pretekov, ale aj pri prevoze do novej stajne po kúpe, je povinné očkovanie proti chrípke a vyšetrenie krvi na infekčnú anémiu koní nie staršie ako 6 mesiacov. Krvné testy na anémiu koní stoja 10€ – 20€.

Odčervovať by sa malo minimálne 2x ročne, ale odporúča sa aj častejšie, väčšinou 4x ročne. Odčervovacia pasta stojí tiež v tomto rozmedzí 12-20€. Ak k vám dochádza veterinár, pravdepodobne si bude účtovať aj určitú sumu za cestu. Odčerviť je možné aj inými spôsobmi ako pastou, napr. injekčne, bylinkami, a pod.

Kováč

Sú veci a služby, na ktorých sa nešetrí a radšej si priplaťte za kvalitu a odbornosť. Jednou z týchto služieb je aj kováč. Strúhanie sa spravidla robí každých 6-8 týždňov. Ak to nie je nevyhnutné, koňa nepodkúvajte. Váš kováč vám určite poradí. Cena za strúhanie sa pohybuje od 15€, pri podkúvaní cca od 50€ (v závislosti, či sa podkúva len predok alebo aj zadok). Ak nemáte vlastného kováča, informujte sa vo svojej stajni, buď u ustajňovateľa alebo u ostatných majiteľov koní. Určite vám radi odporučia svojho kováča. Kováč si tiež účtuje náklady na cestu a teda, čím viac vás bude, tým bude cesta lacnejšia:)

Sú veci a služby, na ktorých sa nešetrí a radšej si priplaťte za kvalitu a odbornosť.

Tiež sa informujte predom, či veterinára a kováča vybaví za vás napr. ošetrovateľ, ak nebudete môcť prísť. V niektorých stajniach si zvyknú účtovať aj poplatok (cca 1- 5€ za asistenciu pri kováčovi alebo veterinárovi). Nebuďte prekvapení. Niekto toho koňa musí priviesť, podržať, a pod. a netrvá to sekundu.

Zhrnutie

Mesačné náklady na základné zabezpečenie potrieb koňa sa pohybujú od 120€ až do zhruba 600€. Najpodstatnejšiu časť z nich tvorí ustajnenie. Nechcite však na ňom prehnane šetriť, ale vždy zohľadnite všetky faktory a možnosti, ktoré daná stajňa ponúka a zabezpečuje. Myslite pri tom v prvom rade na svojho koňa. On tam bude tráviť 24hod denne, vy podstatne kratší čas.

Pomáham jazdcom začínajúcim aj pokročilým, s vlastným koňom aj bez neho, na ich ceste jazdeckým a konským svetom. S koňmi pracujem už 14 rokov, ale pri koňoch som snáď odjakživa. Spolu so sestrou máme vlastnú stajňu, jazdeckú školu aj e-shop s jazdeckými potrebami. Ako jedny z mála na Slovensku sme sa začali venovať výuke detí už od 4 rokov. Mojím cieľom vždy bolo naučiť jazdcov vnímať koňa, ale aj rozvíjať sa osobnostne. Jazdenie totiž nie je len o správnych pomôckach, ale najmä o práci na sebe, uvedomovaní si svojho tela, mysle a pocitov.  Viac sa o mne môžete dozvedieť tu. >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.