Čo je to plná pozornosť?
Verím tomu, že aj kôň sa skladá z tela, mysle a duše. Aby s vami s radosťou, ochotne a efektívne pracoval, potrebujete si získať všetky tri.
Čo tieto oblasti v skratke tvorí?
Telo– táto oblasť sa najľahšie predstavuje, lebo je videľná, sú to nohy koňa, jeho hlava, krk, trup,… celé jeho telo.
Myseľ– zahrňuje sústredenosť, premýšľanie, spôsob riešenia rôznych situácií a reagovania na ne.
Duša– asi najťažšie uchopiteľná oblasť, veľmi krehká a takmer neviditeľná. Sú to pocity koňa, povaha, jeho spokojnosť, strach, dôvera, nálada.
Telo treba usmerniť, myseľ zaujať, dušu nacítiť.
Možno to znie komplikovanie, ale nedosiahnuteľné to nie je. Veľmi dobrou pomôckou ste si sami.
Predstavte si tieto oblasti na sebe. Chcete sa venovať telu- robíte fyzické pohyby, chcete zamestnať myseľ, dávate si napr. logické úlohy, trénujete pamäť.
A čo s dušou? Vnímate svoje pocity a pracujete s nimi. Máte zlú náladu, nemali by ste sa v nej utápať, ale snažiť sa prísť na to, čo by vám tú náladu zlepšilo. Nemáte na niečo náladu? Premýšľajte, na čo teda náladu máte. Niečo vám vadí, prekáža, necítite sa v tom príjemne? Dajte to preč alebo, ak je to nevyhnutnosť, nájdite spôsob, ako si to spríjemniť.
Takto podobne to funguje aj s koňmi. Chce to len prax, skúšať, hľadať, skúmať.
Samozrejme, každý kôň má tieto zložky namiešané inak. Ak viete pracovať so svojim telom, mysľou a dušou, budete vedieť pracovať aj s tými konskými. Všetko so všetkým súvisi, vzájomne sa prelína a dopĺňa.
Jedným z najdôležitejších bodov získavania pozornosti, je nechať koňa prejaviť svoj názor.
Nie, nemám tým na mysli nechať koňa, aby vám skákal po hlave.
Energické kone majú pružné myslenie a napäté telo, flegmatické kone majú uvoľnenejšie pohyby, ale môžu skĺznuť k vypínaniu mysle.
Z mojich skúseností môžem povedať, že pri energických, dopredných koňoch treba získať v prvom rade pozornosť mysle, pri flegmatických pozornosť tela. Potom plynulo zapájať ďalšiu zložku (buď telo, alebo myseľ). A postupne ich dostávať do rovnováhy. Duša je obsiahnutá všade, ju treba neustále vnímať a kontrolovať, aké sú pocity koňa a ako sa menia a prispôsobiť tomu prácu s telom a mysľou.
Ako zamestnať myseľ energických koní a zaktivizovať telo flegmatických koní?
Malým ťaháčikom vám môže byť nasledujúci obrázok. Jedná sa len o stručný popis a výber niektorých spôsobov, možností, ako dosiahnuť daný cieľ, je oveľa viac.
Či ste na správnej ceste zistíte tým, že oba typy koní sa začnú meniť na pozorné, vnímavé tvory, ktoré budú skúšať ponúkať aj vlastné riešenia, budú vám ukazovať, na čo náladu majú, čo je pre nich náročné, a pomáhať vám tak v hľadaní správneho spôsobu na dosiahnute vášho zámeru.
Treba byť otvorený, počúvať a hľadať spoločnú cestu, nepresadzovať si len svoje, ale dať za pravdu aj koňovi.
Prejavy koňa sa môžu uvoľňovať pomaličky postupne, ale môžu sa aj zrazu vyvaliť všetky emócie.
Treba byť pripravený teda aj na to, že reakcie môžu byť divoké, hlavne, ako kôň žil dosť dlho potláčaný vo svojich prejavoch a vám sa svojou prácou podarí naplno otvoriť vrchnák.
Z „flegmoša“ sa stane bujarí kôň a tí živší začnú byť premotivovaní, ponúkať milión riešení a pracovať na 200%.
Musíte len správne miešať a pridávať prísady telo a myseľ, aby ste ich dostávali do rovnováhy. Tá hranica môže byť u niektorých veľmi tenká.
Čo by sa stalo v extrémnom prípade, keby na to idete opačne? Mohli by ste si doma vypestovať blázna, nerváka, ohrozujúceho seba aj druhých alebo chodiacu mŕtvolu, na ktorú by vám ani ostrohy a bič nezaberali (Je to len prehnaný príklad, samozrejme, ostrohy a bič neslúžia na to, aby sa z koňa “vymlátil” pohyb).
Ak si toto doprajete, časom sa povaha koňa začne približovať stredu. Aj ten pokojný si občas vyžiada bláznenie a ten šantivý pokoj vo vašej prítomnosti.