Marcová výzva: Práca zo zeme

Výzva predĺžená do konca apríla!

Pred vyše mesiacom som sa rozhodla usporadúvať každý mesiac tematické výzvy. Následnosť tém má svoje opodstatnenie.

Vo februári bolo cieľom učiť sa plánovať, zhodnotiť svoju úroveň a úroveň koňa, zamyslieť sa nad tým, čo chceme dosiahnuť a ako. A potom sa snažiť svoje plány aj dodržiavať.

V marci nasleduje výzva na tému: Práca zo zeme.

Ako som spomínala už v predchádzajúcom článku, verím tomu, že aj kôň sa skladá z tela, mysle a duše. Takže aj prácu zo zeme rozdeľujem podľa toho, ktorej zložke sa daná aktivita prevažne venuje.

Marcovú výzvu som rozdelila na 4 časti:

1. časť: Lonžovanie

Nemusí ísť iba o ložnovanie na kruhu, ale aj prácu na voľno, či už v kruhovke, na jazdiarni alebo vo voľnosti. Jej podstatou je zameranie na zlepšovanie kondície, budovanie svalstva, zlepšovanie ohybnosti, a pod. Čiže hlavne fyzická stránka koňa.

2. časť: Gymnastika

Jedná sa o lonžovanie v zmysle prvej časti doplnené o kavalety alebo skokovú gymnastiku. Táto časť je kombináciou fyzickej aj rozumovej aktivity, pomáha budovať pozornosť a sústredenosť koňa, uvedomovanie si svojho tela, svojho pohybu a jeho cielené, vedomé ovládanie, a zároveň prospieva telesnej stránke.

3. časť: Vodenie

Táto časť podporuje dôveru koňa k človeku, ale aj jeho vlastnú sebadôveru. Učí sa vnímať človeka a lepšieho ho spoznávať. Vodenie je skvelá príležitosť na prechádzky v prírode aj mimo známeho prostredia. Je to spôsob, ako tráviť čas s koňom ako parťákom bez toho, aby ste od neho požadovali plnenie úloh alebo predvádzanie cvikov. Vodenie pomáha k prehlbovaniu vzťahu a budovaniu vzájomnej úcty a priateľstva.

4. časť: Hry

Pod hrami rozumiem činnosti, ktoré podporujú predovšetkým rozumovú aktivitu koňa. Môže sa jednať o rôzne cviky, väčšinou v pomalšom tempe, ako napr. obraty, ustupovanie, prekračovanie kavalety postupne každou nohou, cúvanie (aj do L), prekážky na štýl extreme trail alebo trail, „strašiaky“ ako napr. chodenie cez igelit, zabalenie do igelitu, vlajky, a pod., ale aj triky. Kôň sa učí riešiť nové situácie alebo prekonávať strach. Hry napomáhajú teda aj dôvere, zlepšeniu komunikácie a lepšiemu porozumeniu medzi koňom a človekom.

Možno je to pre niekoho bežná vec a možno pre niekoho španielska dedina. Preto celý marec venujem niekoľko krátkych príspevkov práve práci zo zeme podľa vyššie spomenutých častí. Budem veľmi rada, ak sa budete aj vy deliť o svoje poznatky a skúsenosti, aby sme sa obohacovali navzájom. Pretože nik nemá patent na rozum, všetko sa dá robiť lepšie a vždy je sa čo učiť.

Ako sa do výzvy zapojiť?

Do výzvy sa zapojí každý, kto v priebehu marca a apríla do 30.4.2020 pridá min. 4 fotky (každá zachytávajúca jednu časť) a pripíše k nim popis: čo trénoval v rámci jednotlivých častí (stačí stručný popis). Prípadne môžete pridať aj video.

Kam pridať fotky?

Buď ako príspevok do uzatvorenej fb skupiny Sám sebe trénerom, ktorý začnete slovami: Súťažím v marcovej výzve,

alebo na svojom instagramovom profile, kde okrem popisu k fotkám, napíšte Súťažím so @samsebetrenerom. (Inak príspevok zrejme neuvidím a nebudete v žrebovaní.)

Výherca:

Vyžrebujem 1 výhercu vo FB skupine a 1 výhercu na IG. Zapojiť sa môžete na oboch miestach a zvýšiť tak svoju šancu.

Výhra:

Výherca si bude môcť vybrať medzi diárom pre jazdcov na rok 2020 alebo (keďže mnohí z vás diár už majú) jazdeckými rukavicami.

Najväčšou odmenou však bude, že svoju prácu zo zeme oživíte, skúsite do nej vniesť niečo nové, proste viac sa nad ňou zamyslíte a budete sa snažiť aj pochopiť, čo ktorými aktivitami chcete dosiahnuť, aký prínos majú pre vás. A možno už dlhšie pokukujete po niečom, čo by ste sa radi naučili alebo aspoň vyskúšali, ale vždy nakoniec zostanete len pri tom, čo už poznáte. Tak teraz je príležitosť pustiť sa do toho a viac to neodkladať.

Pomáham jazdcom začínajúcim aj pokročilým, s vlastným koňom aj bez neho, na ich ceste jazdeckým a konským svetom. S koňmi pracujem už 14 rokov, ale pri koňoch som snáď odjakživa. Spolu so sestrou máme vlastnú stajňu, jazdeckú školu aj e-shop s jazdeckými potrebami. Ako jedny z mála na Slovensku sme sa začali venovať výuke detí už od 4 rokov. Mojím cieľom vždy bolo naučiť jazdcov vnímať koňa, ale aj rozvíjať sa osobnostne. Jazdenie totiž nie je len o správnych pomôckach, ale najmä o práci na sebe, uvedomovaní si svojho tela, mysle a pocitov.  Viac sa o mne môžete dozvedieť tu. >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.