Základom je, samozrejme, kvalitné seno alebo tráva. Dbáme na to, aby kone neboli bez objemového krmiva dlhšie ako cca 3 hodiny (hlavne v zimných mesiacoch, keď kŕmime len senom). Keď sú na pastvine majú trávu k dispozícii nonstop. Na noc zatvárame kone do boxov, kde majú dostatok sena, resp. čerstvo nakosenej trávy, aby nehladovali ani v noci.
Samozrejmosťou je kamenná soľ, ktorú má každý kôň stále vo válove. Kedysi sme dávali aj minerálny líz, ale nikto ho nelízal 😀
Základom je kvalitné seno alebo tráva. Dbáme na to, aby kone neboli bez objemového krmiva dlhšie ako cca 3 hodiny. K tomu kamenná soľ alebo minerálny líz.
Naše kone dostávajú okrem toho aj podľa individuálnych potrieb krmivo a rôzne doplnky.
Roky dozadu sme kŕmili len ovsom a dopĺňali vitamíny a minerály. Postupne sme však pozorovali, že takáto strava nebola pre všetkých dostačujúca, a tak sme sa pustili do skúmania krmív od rôznych výrobcov. Nakoniec sme spokojnosť našli pri krmivách Hoeveler. Kvalita je pre nás vždy na prvom mieste. Hoeveler má však okrem toho veľmi široký sortiment, čiže sa dá vybrať krmivo takmer na mieru pre každého koňa.
My sme vyskúšali viaceré druhy muesli a granúl. Už dlhší čas nám najviac vyhovujú tieto:
Keďže dlhé roky pozorujeme, že ovos (a obilniny) mu spôsobojú problémy, čo sa prejavuje behom pár dní napr. hnilobou kopýt, dostáva krmivo z bezobilninovej rady Puritan + PurGastro + doplnky Reformat. Keďže teraz začíname zvyšovať záťaž, rozhodla som sa prejsť na PurSport, ktoré je tiež z tejto bezobilninovej rady a je určené pre športové kone.
S Dianou sa venujeme drezúre a má asi najväčšiu záťaž spomedzi našich koní. Dostáva muesli pre športové kone EF, ktoré je bezovsové. K tomu dostáva doplnky Reformat obsahujúce proteíny a aminokyseliny, ktoré sú nevyhnutnosťou pre tvorbu svalov. Aktuálne plánujem čiastočne nahradiť EF Muesli krmivom Original Active, ktoré je tiež pre športové kone, ale obsahuje aj sójové bôby a čierny ovos. Viac podporuje budovanie svalstva, regeneráciu a rýchly prísun energie do svalov. Diana dostáva ešte Biotin Plus, keďže má veľmi tenkú kopytnú stenu, takže musím oveľa väčšiu pozornosť venovať správnej výžive jej kopýt.
Sakia má už svoj vek (24) a je pre nás dôležité, aby dostávala všetko, čo staré kone potrebujú. Preto ju kŕmime muesli Oldie Mix, ktoré je namiešané presne pre potreby starých koní. A poviem vám, že to krmivo tak nádherné vonia, že mám vždy chuť dať si ho s mliekom aj ja 😀 Neviem, koľko ešte zvládnem odolávať 😀 K tomu primiešavam minerály a vitamíny Reformin Plus.
Sakia okrem toho dostáva aj Superflex- čo je výživový doplnok pre kĺby, šľachy. Obsahuje MSM, kyselinu hyalurónová, glukosamín sulfát a chondroitín sulfát, antioxidanty. Zatiaľ „vypila“ jednu fľašku (1 liter) a zlepšenie pohybu je evidentné. Bývala stuhnutá, niektorý deň krívala, na ďalší nie. Teraz je jej pohyb „mäkkší“, je živšia a nekríva. Aj keď sa už využíva len pre malé deti alebo ľahkých jazdcov cca 30 min denne, nebolo by dobré, keby prestane pracovať úplne. Pohyb a aspoň aké- také udržiavanie svalov je pre koňa v každom veku veľmi dôležité.
Vale je mierny alergik, pomáhala mu sieťka na nos, takže v podstate nemal žiadne prejavy. Tento rok však na jar ochorel, a to zrejme so začínajúcou alergiou spôsobilo výrazne zhoršenie dýchania. Nepovedala by som, že zostal vyslovene dýchavičný, ale aj pri nižšej zaťaží sa viac zadýcha. Takže som sa rozhodla primiešavať k ovsu aj bylinkové Kräuter Muesli. Zatiaľ ho dostáva cca mesiac, ale zadýchavanie pri námahe sa zmierňuje, takže pokračujeme a som zvedavá, či sa opäť dostane do pôvodnej formy.
Okrem toho plánujem pred jarou nasadiť kúru pre dýchavičné kone a na posilnenie imunity. V priebehu roka to vraj veľký efekt už nemáva a treba s tým začať v období bez alergénov. Takže tentokrát to podchytíme lepšie. Vale tiež už nepatrí k najmladším (má 16) a rekreačne sa venoval nižšiemu parkúru. Takže najvyšší čas, aby sme začali upravovať výživu, nech nám zdravý a v kondícii vydrží čo najdlhšie. Rozhodla som sa aj jemu pridávať sirup Superflex pre výživu pohybového aparátu, ale v menšom množstve ako dostáva Sakia.
Je to najnenáročnejší kôň, akého sme kedy mali. Má 13 a nikdy mu nič nebolo. Jediné na čo musíme dávať pozor je, aby veľmi nepriberal 😀 Pri koňoch, ktoré priberajú, ako sa hovorí, aj zo vzduchu, treba dávať veľký pozor, aby diéta neznamenala nedostatočný prísun potrebných živín. Thoro dostáva veľmi „symbolicky“ ovos a podľa potreby vitamíny a minerály, mash a na jeseň a jar krimivo Pro Balance od Hoeveler na podporu imunity a metabolismu. Toto krmivo dostávajú na jar a jeseň všetky naše kone.
V čase zvýšenej záťaže spôsobenej nielen jazdením, ale aj výkyvmi počasia, presrsťovaním, atď. dostávajú naše kone 1-2x do týždňa mash od Hoeveler- Reformmash. Obsahuje ľanové semienko, vitamín E a selén, ktorého je v našej pôde dosť málo (nemyslím v našej v Prievidzi, ale celkovo na Slovensku). Mash ukľudňuje žalúdočné a črevné sliznice, takže je to vhodné krmivo aj pre kone s tráviacimi problémami. My ho používame ako prevenciu, pretože sa riadime zásadou, že
chorobám je lepšie predchádzať, ako ich potom liečiť.
Na jar a jaseň nahrádzame časť krmnej dávky krmivom Pro Balance, ktoré posilňuje imunitu a priaznivo pôsobí na metabolizmus.
Okrem toho naše kone dostávajú vitamíny a minerály formou granuliek ReforminPlus. A Diana a Silma, ako som už spomínala vyššie, dostávajú Reformat, ktorý pomáha pri budovaní svalov a regenerácii. Obsahuje tiež vitamíny a minerály.
Vyskúšali sme už aj granulované krmivo Terrab- A, ktoré je nízkoenergetické, čiže ich možno podávať aj koňom bez záťaže.
Osobitnú kapitolu tvoria bylinky. V nich síce orientuje zatiaľ veľmi okrajovo, ale čím ďalej tým viac ma fascinujú a zaraďujem ich do kŕmenia. Takže určite jeden článok zo série kŕmenia bude patriť aj im. Teda určite aj viac 😀
A tiež by som sa v niektorých článkoch rada povenovala jednotlivým zložkám/ surovinám, ako napr. ovos, lucerka, jačmeň, atď.
A samozrejme, pozrieme sa aj na doplnky výživy.
Aktuálne sa snažím študovať o výžive koní viac. Plánujeme rozbor sena a ja veľmi reálne uvažujem nad kurzom o výžive koní. Toto sú veci, ktoré ma zaujímajú už roky- odkedy sme kúpili prvého koňa so schvátenými kopytami.
Kone v strednej záťaži v nižšom športe
Kone v ľahkej záťaži
Všetky kone dostávajú podľa potreby bylinky, mash, elektrolyty, na jeseň a jar krmivo ProBalance.