Čo jedia naše kone

Hneď na úvod chcem zdôrazniť 2 veci:

  1. nie som výživár, ani som sa tomu nikdy nevenovala, ani som nič také neštudovala. Svoje kŕmne dávky som si zostavili na základe samoštúdia.  Napriek tomu odporúčam všetkým, ktorí sa trápia s nakŕmením svojho koňa, aby vyskúšali kontaktovať odborníkov. Sama to mám v pláne a už nejaký čas si „mapujem“ trh. Pretože nie je výživár ako výživár. Nejakých favoritov už mám 🙂 Takisto chcem mať predtým aj vlastné vedomosti a skúsenosti, aby som len nekriticky neprijímala rady, ale vedela diskutovať a klásť otázky. Pretože za tie roky pri koňoch som sa naučila, že nepotrebujem síce vedieť detaily, ale musím vedieť klásť odborníkom správne otázky a poskytovať potrebné informácie.
  2. Možno niektorí z vás už čítali môj starší článok, kde som vychvaľovala krmivá Hoeveler. Článok som zámerne nezmazala, pretože aj napriek tomu, že moje kŕmenie sa dosť zmenilo, nepopieram pozitívne zmeny, ktoré nastali na našich koňoch potom, čo sme prešli na kŕmenie Hoevelerom. Stále od nich niektoré suroviny nakupujeme. Keby mám jedného koňa, asi by som aj naďalej kŕmila krmivami od Hoeveler a dopĺňala ich niektorými ďalšími surovinami. Ale keďže koní máme 7, je pre nás výhodnejšie aj jednoduchšie vyskladať si vlastné kŕmenie zo samostatných surovín a doladiť ho potrebám konkrétneho koňa.

Čím teda kŕmim. Samozrejme, základom je seno a voda. Ideálne, je spraviť si rozbor sena, ale my máme seno z rôznych lúk, takže by som musela robiť xy rozborov a k tomu som sa zatiaľ neodhodlala …. Ďalej je pre mňa dôležité pridávať koňom kvalitnú minerálku. Tu jednoznačne odporúčam Perfect Equi. A až potom idem na kombinovanie rôznych kŕmnych surovín, čomu sa povenuje v tomto článku viacej do hĺbky. Po jeho prečítaní by ste mohli nadobudnúť dojem, že práve na nich staviam, ale nie je to tak. „Staviam“ hlavne na sene alebo pastve. A je pre mňa dôležité, aby kone dostávali seno min. každé 3-4 hod., ak nemajú už pastvu. Seno nonstop sa mi v našich podmienkach neosvedčilo.

Tak a teraz už môžem prejsť k doplnkovému krmivu. Pri zostavovaní kŕmnej dávky vychádzam z toho, aby som mala v jednej dávke obsiahnutú vlákninu, bielkoviny a tuky.

Vlákninu mi poskytujú repné rezky, lucerkové úsušky, jablčné výlisky, bielkovinu lucerkové úsušky, sójové vločky a tuky sójové vločky, semienka a oleje. Semienka sú zdrojom aj esenciálnych mastných kyselín, ktoré si kôň nevie vyrobiť sám a musí ich prijať zvonku.

Ešte je dôležité podotknúť, že repné rezky a lucerka obsahujú viac vápnika a môžu spôsobiť nerovnováhu medzi vápnikom a fosforom, takže je dobré doplniť v nejakej forme aj fosfor. Ja som si k tomu účelu zvolila pšeničné otruby a konopný šrot. Konopný šrot má okrem toho aj ďalšie pozitíva (na rozdiel od otrúb). Trochu nevýhodou je jeho cena v porovnaní s otrubami, takže preto som siahla aj po pšeničných otrubách.

A takto vyzerá zloženie kŕmnych dávok. Množstvá sa líšia podľa jednotlivých koní, ale presné množstvá vám písať nejdem, pretože ako som spomínala už na úvod, nie som výživár a tento článok má slúžiť ako inšpirácia, čo by ste mohli doplniť do svojho kŕmenia alebo z neho ubrať. A možno aj motivácia k osloveniu výživára alebo samoštúdiu. Ja si viem pri svojich koňoch porovnávať, čím som kŕmila kedysi, akú mali záťaž, aký mali režim, aký majú zdravotný stav, vek, mám ich napozeraných v priebehu rôznych ročných období, atď. A presne to potrebujete mať aj vy odsledované. Takže je v podstate aj úplne zbytočné, aby som uvádzala presné množstva pri jednotlivých koňoch. Každopádne, najmenej dostávajú kone so sklonom k obezite, ktorí fungujú viacmenej iba sene (v pravidelných dávkach, aby nehladovali) + na večeru symbolicky lucerka, konopný šrot a vitamíny a minerály, semienka (kvôli nenasýteným mastným kyselinám) v primeranom množstve pre ľahkú záťaž, bylinky, ovocie, zelenina na spestrenie.

Raňajky

Repné rezky + ľan + pšeničné otruby + minerálka

Večera

Lucerkové úsušky + konopný šrot + slnečnicové semiačka + rezanka + minerálka

  • pre spestrenie niečo z: jablčné výlisky, ovocie, zelenina, bylinky, karob

Staršia kobylka Sakia dostáva aj senné granule od Hoeveler a olej.

Ešte by som chcela dodať, že žiaden kôň nedostáva maximálne množstvá z niektorej suroviny a ani sa k tým množstvám neblíži. Navyše niekedy možno nájsť rôzne výšky toho maxima, takže keď sa výška max. dávky líši v rôznych zdrojoch, vždy sa pre istotu riadim tou nižšou.

Tiež je dôležité dávať pozor, aby ste koňa neprekrmovali, aj keď v dobrej viere. Tým nenarážam len kŕmenie koní so sklonom k obezite, ale aj pri tažšie kŕmiteľných koňoch, keď sa snažíme ich napchať všetkým možným, len aby neschudli. Môžeme si „zarobiť“ na koliku alebo iné metabolické problémy, prípadne nadmerne zaťažíme vnútorné orgány.

Prečo som zvolila tieto krmné suroviny?

Lucerkové úsušky

Sú to vlastne granule prevažne z lístkov lucerky. Farba by mala byť tmavšia zelená. Lucerkové úsušky sú bohaté na bielkoviny a vlákninu, ale taktiež obsahujú väčšie množstvo vápnika. Môžu sa kŕmiť namočené, ale aj vo forme granúl, čo kone núti viac prežúvať a tým tvoriť aj viac slín. Maximálna denná dávka je 2kg (niekde som našla dokonca aj 3kg…), ale teda pri takýchto množstvách je potrebné ozaj dbať na doplnenie fosforu. Lucerkovými granulami možno nahradiť časť dávky sena, ak má kôň napr. problémy so zubami.

Konopný šrot

Je to zmes vonkajších aj vnútorných šupiek a semienok konopy- niečo ako mix konopných otrúb s konopným semienkom. Obsahuje väčšie množstvo fosforu, čiže ho možno doplniť napr. k lucerkovým úsuškom. Ale je to taktiež bielkovinové a tukové krmivo, obsahuje aj 3-omega mastné kyseliny. Kŕmiť možno do 150g, aj keď niekde som našla uvedené aj 300g. Konopa sama o sebe je výborná pre kone s metabolickými ťažkosťami alebo s kožnými problémami.

Slnečnicové semiačka

Ja používam slnečnicu čiernu. Kone sú schopné stráviť bez úpravy celé semianka aj so šupkou. Má vysoký obsah tukov, nenasýtených mastných kyselín a vitamínu E. Ale odporúčam vyhľadať si o nej viac, lebo tých pozitív je fakt veľa. Max. dávka je 300g.

Rezanka

Rezanku pridávam v symbolickom množstve len za účelom „donútiť“ kone viac prežúvať a sliniť. Sliny sú pri žraní strašne dôležité. Napr. aj pre dobré Ph v žalúdku. Používam lucerkovú rezanku od Hoeveler, ktoré sa skladá z lucerny (Alfalfa), zeleného ovsu rezaného, ďateliny alexandrijskej, ľanového oleja a melasy.

Repné rezky

Sú zdrojom ľahko stráviteľnej vlákniny, ktorú je kôň schopný stráviť už v tenkom čreve. Poskytujú koňovi rýchlu energiu, a preto sa odporúča kŕmiť skôr ráno, aby kone energiu využili. Najmä, ak sa na noc zatvárajú do boxu. Ale taktiež ako pri lucerke, treba dať pozor na vyšší obsah vápnika. Tiež rezkami možno čiastočne nahrádzať seno. Často sa kombinujú so sladovým kvetom pre doplnenie bielkoviny do kŕmej dávky. Ja s nimi kombinujem pšeničné otruby kvôli fosforu, ľan (a sójové vločky u jedného koňa). Max. dávka je 800g.

Ak máte rezky vo forme granúl, tak ich rozhodne treba namáčať v pomere rezky: voda cca 1:4, aby sa kompletne rozmočili a vyzerali ako vlhké piliny. Ja ich buď zalievam večer studenou vodou a do rána sú hotové, alebo ráno horúcou a za cca 1-2 hod sú pripravené.

Pšeničné otruby

Nemajú asi veľa výhod okrem obsahu vlákniny, fosforu, (a zopár ďalších prvkov) a vraj zchutňujú kŕmnú dávku. Každopádne sa to s nimi nesmie preháňať, 400g je max. na deň.

Ľan

Je zdrojom rôznych esenciálnych mastných kyselín v dobrom vzájomnom pomere. Okrem toho pri tepelnej úprave sa vytvorí aj sliz, ktorý je zas prínosom pre tráviacu sústavu. Ľanové semienko kôň nedokáže stráviť, preto je dôležité, aby sa pomlelo, kedy však vydrží len niekoľko dní. Ja som preto siahla po ľanovom semienku od Hoeveler, ktoré je podrtené a prešlo úpravou (tzv. mikronizáciou), aby vydržalo v tomto stave aj pár mesiacov. Potom ho len zalejem horúcou vodou, aby sa vytvoril sliz, takže je to fakt praktické riešenie. Ľan má však aj ďalšie pozitíva a je toho plný internet 😀

Sójové vločky

Sója je najkvalitnejšia bielkovina pre kone. Môžete ju kŕmiť aj vo forme šrotu, tu ale pozor na to, či máte šrot extrahovaný – odtučnený alebo šrot extrudovaný – aj s tukom. Najlepšie využiteľná forma sú však vločky, ktoré prešli tepelnou úpravou na rozdiel od šrotu, a tým sa zvyšuje aj využiteľnosť. Toto platí aj pri niektorých iných surovinách, napr. kukurici, hrachu.

Olej

Oleje sú významnou zložkou krmnej dávky. Obsahujú nenasýtené mastné kyseliny a napomáhajú aj stráviteľnosti napr. škrobov. Záleží aj po akom oleji siahnete, lebo každý má svoje špecifiká. Ja aktuálne dávam konopný, ale v budúcnosti by som rada dopriala koňom ľanový, pretože je to pre nich asi ten naj olej. Nezabudnite, že vždy dávajte koňom za studena lisovaný olej!

Karob

Nazýva sa aj svätojánsky chlieb, je zdrojom sacharidov (cukry), ale s nízky glykemickým indexom, takže ho môžu aj kone s metabolickými problémami, napr. so sklonom k schváteniu. Opäť zdôrazňujem, ak má váš kôň problém, neriaďte sa iba radami na internete, ale konzultujte s odborníkmi. Ja ho pridávam len symbolicky do krmiva ako spestrenie alebo po práci dám pár kúskov ako odmenu. Používam hrubý, čiže nepodrvený.

Bylinky, zelenina, ovocie

Bylinky vyberám podľa toho, či chcem riešiť konkrétny problém, alebo len ako spestrenie, ako napr. teraz v zime, keď som siahla po bylinkovej zmesi „Vitamínová bomba“ od konskebylinky.cz. Ak by som mala zovšeobecniť, tak bylinky používam skôr ako podpornú liečbu alebo prevenciu a rozhodne sa nespolieham len na ne pri vážnejších ťažkostiach. Najčastejšie kupujem echinaceu, ktorá sa mi naozaj osvedčila na posilnenie imunity alebo pri miernom nachladnutí. Je to asi jediná bylinka, pri ktorej som pozorovala „hmatateľné“ výsledky. Každopádne význam byliniek nepopieram a dívam sa na ne podobne ako pri sebe- podchytiť chorobu v začiatkoch prírodnými liečivami. A takto vnímam aj ovocie a zeleninu- doplniť vitamíny prírodnou formou. Aktuálne dávam sušenú repu, trošku mrkvy a jabĺčok (samozrejme, s nimi opatrne a naozaj len ako zdravú maškrtu).

Vitamíny a minerály

Niekto vraví, že by mali byť pravidelnou súčasťou kŕmnej dávky, niekto odporúča striedať výrobcu, niekto podávať pár mesiacov a potom pauza. Takže asi zase platí, že záleží na konkrétnom koni :))

Výbornú skúsenosť mám s minerálkou od Hoeveler Reformin Plus. Na koňoch, ktoré v podstate nemajú žiaden viditeľný problém, majú krásnu srsť, kvalitnú rohovinu, som nejaký extrémny rozdiel nespozorovala. Popravde, ani neviem, aký by som mala spozorovať 😀 Ale pri koňoch, ktoré majú horšiu kvalitu rohoviny alebo problémy s presrsťovaním, som pozorovala výrazne zlepšenie. Pre nasvaľovanie som minerálku kombinovala ešte s Reformatom tiež od Hoeveleru. 

Aktuálne testujem minerálku Perfect Equi, ktorá obsahuje aj aminokyseliny a sú na ňu fakt dobré recenzie. Po mojom krátkom podávaní však môžem potvrdiť, že tie recenzie sú pravdivé. Na foto je moja Diana, s ktorou sa hlavne v zime vždy trápime s udržaním váhy a svalov. Na fotkách vonku bola v ľahkom pracovnom režime (asi 3 týždne užívanie Perfect Equi). Na fotkách zo stajne (asi 1,5 mesiaca na PE) je asi mesiac úplne bez práce, napriek tomu vyzerá horná línia podstatne lepšie a zadok nie je strechovitý, ale sa pekne guľatí.

A na záver pridávam ešte video, kde v krátkosti rozprávam o niektorých surovinách a ukazujem aj ako vyzerajú.

Pomáham jazdcom začínajúcim aj pokročilým, s vlastným koňom aj bez neho, na ich ceste jazdeckým a konským svetom. S koňmi pracujem už 14 rokov, ale pri koňoch som snáď odjakživa. Spolu so sestrou máme vlastnú stajňu, jazdeckú školu aj e-shop s jazdeckými potrebami. Ako jedny z mála na Slovensku sme sa začali venovať výuke detí už od 4 rokov. Mojím cieľom vždy bolo naučiť jazdcov vnímať koňa, ale aj rozvíjať sa osobnostne. Jazdenie totiž nie je len o správnych pomôckach, ale najmä o práci na sebe, uvedomovaní si svojho tela, mysle a pocitov.  Viac sa o mne môžete dozvedieť tu. >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.