Výmena srsti u koní

Pozor, meníme srsť! Prosím, buďte ohľaduplní

Výmena srsti u koní prebieha 2x ročne- na jar a na jeseň. Na jar zimná srsť vypadáva (áno, všetci toto obdobie milujeme :D). Celý proces však začína už niekedy v januári, aj keď na koni ešte nemožno nič spozorovať. Uvedomovať si to reálne začneme, až keď koňom vypadáva dlhá zimná srsť a rastie kompletne nová letná.

Na jar koňom vypadáva dlhá zimná srsť a rastie kompletne nová letná.

Na jeseň letná srsť nevypadáva, ale chlpy začnú rásť do dĺžky a pod nimi sa vytvára tzv. podsada, síce z jemnejších chĺpkov, ale za to hustejšie ako vrchná vrstva. Tento jemný, hustý kožúšok koňa hreje, zatiaľ čo vrchná dlhšia srsť ho chráni pred vonkajšími vplyvmi.

Na jeseň rastú letné chlpy do dĺžky a pod nimi sa vytvára tzv. podsada z jemnejších chĺpkov.

Väčšinou si všimneme, že už prichádza jar alebo ide zima skôr podľa srsti koní ako aktuálneho počasia. Ako to tie kone vedia?

Neriadia sa totiž iba teplotami, ale hlavne slnečných žiarením. Veď predsa, keď sa ochladí alebo oteplí, už musia byť pripravení. Zjednodušene možno povedať: „Čím menej slnka, tým viac srsti, a naopak.“

Keďže s príchodom zimy sa dni skracujú, kone si slniečka užívajú menej a ich telo sa začne pripravovať na chladnejšie obdobie. Kone, ktoré väčšinu času trávia aj počas dňa v boxoch, mávajú problém aj so zasrsťovaním (napriek tomu, že v stajni sa ochladzuje tiež). Množstvo srsti závisí aj od plemena, poníci bývajú, spravidla, huňatejší ako napr. teplokrvníci.

Ako môžeme svojmu koňovi uľahčiť výmenu srsti?

Výživa

Výmena srsti je pre kone dosť zaťažujúca. Vyžaduje zvýšenú spotrebu rôznych živín, ktoré, pokiaľ nie sú vo väčšom množstve dopĺňané, musia byť odniekiaľ odobraté. Imunitný systém dostáva zabrať, a preto sú v tomto období kone náchylnejšie aj na choroby.

Imunitný systém dostáva zabrať, a preto sú v období výmeny srsti kone náchylnejšie na choroby.

Ktoré látky sú teda pri výmene srsti najdôležitejšie? Predovšetkým 3-omega mastné kyseliny, zinok, meď, mangán, selén, kyselina listová, vitamíny skupiny B, vitamín E, biotin, keratin, železo, jód, magnézium. Dôležitý je aj vitamín A, ktorý kone získavajú z Betakaroténu. Skrátka celkom dosť. Na trhu je veľa doplnkov namiešaných práve z látok, ktoré kone pri výmene srsti najviac potrebujú. Ak by som to mala úplne zjednodušiť: aspoň pridávajte do kŕmenia zinok, ľan (buď vo forme oleja alebo semienok) a prihoďte aj mrkvu.

Nezabúdajte hlavne na zinok a 3-omega mastné kyseliny (napr. vo forme ľanového oleja).

Čistenie

Ďalšou veľkou pomocou pre kone v čase presrsťovania (ale vlastne počas celého roka) je dôkladné čistenie. Pri čistení nejde len o pekný vzhľad, ale aj masáž kože, ktorá sa tým dobre prekrví, a teda sa do nej lepšie dopravia látky, ktoré vyživujú aj vlasové vlákna. A samozrejme, čistením sa udržuje čistota a predchádza sa vzniku plesní, ekzémov a iných kožných ochorení. Takže heslo znie: „Čistiť, čistiť, čistiť!“

Pri čistení sa prekrvuje koža a je tak lepšie zásobovaná živinami.

Prispôsobený tréningový plán

Buďte ohľaduplní. Už viete, že výmena srsti je pre organizmus vášho koňa na jeseň a jar kľúčová a zaťažujúca, a preto tomu prispôsobujte aj jeho tréningový plán. Prihliadajte na to, že jeho výkonnosť možno poklesne. Jeho zdravie je ale predsa na prvom mieste.

Častokrát sa aj my sťažujeme na nedostatok energie, vyčerpanosť a snažíme sa vtedy zvoľniť tempo. Ak si odpočinok doprajeme, veľmi rýchlo zanedbané povinnosti dobehneme, ale ak ideme „nadoraz“, končíme totálne vyčerpaní alebo aj s chorobou. Nakoniec nič nezískame, ale stratíme.

Zdravie koňa je dôležitejšie ako športové výkony.

Riaďte sa svojim zdravým úsudkom. Veď kto pozná vášho koňa lepšie než vy? Môžete napr. pracovať na upevňovaní toho, čo váš kôň už zvláda, dopriať mu vychádzku do terénu, ak je pre neho relaxom a pod.

Trošku filozofovania na záver

Ja som sa tento rok rozhodla pre krmivá Höveler, a zatiaľ som nimi nadšená. Na jeseň naším koňom k bežnej dávke pridávam aj müsli na posilnenie imunity Höveler Pro Balance, a takú istú kúru budú mať aj pred začiatkom jari.

Niekto tvrdí, že je to zbytočnosť a koňovi stačí tráva a seno a niekto na výživové doplnky nedá dopustiť. Určite sa nedá zovšeobecňovať, a to, čo funguje jednému, nemusí zaručene aj druhému. Každý, kto má koňa, by si ho mal poznať a pozorovať, ako sa u neho rôzne zmeny prejavujú, čo pomáha, čo škodí, čo nemá žiaden efekt.

To, čo funguje jednému, nemusí zaručene vyhovovať aj druhému.

Popravde, nestotožňujem sa s názorom, že však kedysi kone žrali len seno, trávu a trochu ovsa a ťažko pracovali na poli alebo v hore. Pochádzam z rodiny, kde sa kedysi také kone chovali a poviem vám, že to, čím skutoční gazdovia svoje kone kŕmili nebolo len seno a tráva (aj keď to bolo kvalitné z lúk z rozmanitým porastom, ďatelina, lucerka, liečivé byliny,..), ale koňom sa aj v období výmeny srsti podávali napr. varené ľanové semienka, mrkva, atď.

Prepájajte vedomosti s praxou, zdravým sedliackym rozumom, realitou a vašimi možnosťami a vyberte pre svojho koňa tú najlepšiu variantu.

Niečo sa robí lepšie dnes, niečo sa robilo lepšie kedysi. Koľkí z nás vstanú o hodinu skôr, aby koňa dôkladne očistili? Koľkí z nás si kosia trávu ručne kosou, lebo je potom seno kvalitnejšie aj rastliny na lúke sa lepšie spamätajú? A mohli by sme pokračovať. Neporovnávajme neporovnateľné, ale prepájajme vedomosti s praxou, zdravým sedliackym rozumom, našou realitou a možnosťami a vyberme pre svojho koňa tú najlepšiu variantu.

Pomáham jazdcom začínajúcim aj pokročilým, s vlastným koňom aj bez neho, na ich ceste jazdeckým a konským svetom. S koňmi pracujem už 14 rokov, ale pri koňoch som snáď odjakživa. Spolu so sestrou máme vlastnú stajňu, jazdeckú školu aj e-shop s jazdeckými potrebami. Ako jedny z mála na Slovensku sme sa začali venovať výuke detí už od 4 rokov. Mojím cieľom vždy bolo naučiť jazdcov vnímať koňa, ale aj rozvíjať sa osobnostne. Jazdenie totiž nie je len o správnych pomôckach, ale najmä o práci na sebe, uvedomovaní si svojho tela, mysle a pocitov.  Viac sa o mne môžete dozvedieť tu. >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.